Техніки самодопомоги при стресі від МОЗ

Дата: 08.03.2023 16:26

Стрес – це природна реакція організму на зовнішні чинники, що проявляється фізично, психічно, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Стрес може бути коротким або затяжним, що негативно впливає на здоров’я та самопочуття. Для зменшення реакції організму на стрес, що допоможе боротися з негативними його наслідками, Міністерство охорони здоров’я рекомендує протягом декількох хвилин на день застосувати техніки самодопомоги.

Техніка 1 : заземлення

• Назвіть кілька предметів, що бачите, те, що чуєте, до чого можете доторкнутися, що можна посмакувати чи понюхати.
  • Опишіть приміщення навколо себе
  • Розкажіть, де ви перебуваєте, хто поруч з вами, що ви робите.

Техніка допомагає перемкнутися з емоції до дій, що дозволить впоратись з тривогою і панічними атаками.

Техніка 2 : знятися з «гачка»

• Зверніть увагу на свої думки та відчуття.
  • Спробуйте їх назвати, наприклад, я відчуваю гнів, чи радість, мені страшно, сумно тощо.
  • Скеруйте увагу на те, що робите зараз, і застосуйте техніку заземлення.

«Гачки» - це важкі думки і почуття, які часом можуть зачіпати нас. Звинувачення інших, різкі судження про себе, плекання страхів щодо майбутнього. Відчепитися від таких гачків дозволить виконання техніки.

Техніка 3: діяти згідно зі своїми цінностями

• Оберіть важливі для вас цінності;
  • Оберіть маленьку ідею, яку можете втілювати в життя згідно з цими цінностями;
  • Складіть план простих дій, які ви можете втілить вже завтра або наступного тижня. План має бути реальним.

Цінності вказують на те, якими людьми ми хочемо бути, к ставимося до себе та інших, в який спосіб прагнемо досягти цілей.

Техніка 4: виявити доброту

• Спробуйте обрати погану думку про себе.
  • Визначте її характер.
  • Скажіть подумки: «Я звертаю увагу на (думку)».
  • Застосуйте техніку заземлення, що допоможе вийте з потоку емоцій і повернутися в усвідомлення вашого «зараз».

Техніка 5: створити простір

Якщо відігнати погані та важкі думки не вдалося, створіть для них окремий простір. Уявіть, що вони подібні до погоди, а ви – наче небо для неї. Якою б не була погода, вона не заподіє шкоди небу. Погода рано чи пізно зміниться, як і наші почуття, тож можна навчитися бути небом для «поганої погоди» наших думок і не травмуватися об них.