Нерубайська громада
Одеська область, Одеський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Заходи профілактики отруєння бджіл

Дата: 20.06.2024 14:31
Кількість переглядів: 56

Фото без опису

 

Основні причини отруєння бджіл засобами захисту рослин:

  1. Недотримання суб’єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
  2. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування.
  3. Надання неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження.
  4. Недостатнє забезпечення пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце.
  5. Неповідомлення власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.

 

ОСНОВНІ ЗАХОДИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ (ПРЕЗЕНТАЦІЯ): 

– дотримання аграріями норм і правил транспортування, зберігання та застосування засобів захисту рослин.

– своєчасне інформування пасічників про заплановане застосування засобів захисту рослин.

– інформування органи місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.

Аграрії повинні дотримуватися таких правил:

  • Застосовувати ЗЗР (засоби захисту рослин), які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати».
  • Враховувати ступінь небезпеки засобів захисту рослин для бджіл визначається з урахуванням їх класу небезпечності, класифікації за цільовим призначенням (інсектицид, фунгіцид, гербіцид, десикант тощо), препаративної форми і способу застосування.
  • Дотримуватись правил застосування засобів захисту рослин (регламенти застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок).
  • Використовувати дозволені способи застосування засобів захисту рослин.
  • Дотримуватись принципу безпечності для здоров’я людини та навколишнього природного середовища. За можливості впроваджувати біологічне землеробство та інші безпечні методи захисту рослин.
  • За три доби повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин.

Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію:

– дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;

– територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га);

– кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);

– назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;

– спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;

– терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;

– прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;

– відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.

Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.

ЗАБОРОНЕНО:

– працювати без наявності допуску (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами;

– використовувати фальсифіковані пестициди і агрохімікати;

– проводити обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Власник пасіки:

  • Повинен мати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.
  • Здійснити реєстрацію пасіки в органах місцевого самоврядування.
  • Забезпечити своєчасне внесення до паспорта пасіки відомостей щодо процесів, які здійснюються на пасіці, та інформації про ветеринарно-санітарні заходи.
  • Своєчасно інформує органи самоврядування про перевезення (кочівлі) пасіки.
  • На період обробки повинен ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженнями в разі застосування засобів захисту рослин або вивезти пасіку в безпечне місце

 

Одна з проблем пасічників – це обробка полів пестицидами, в результаті якої гинуть бджоли. Є законодавство, що передбачає певні кроки по недопущенню таких випадків. Саме його всі суб’єкти господарювання і повинні дотримуватися

    Згідно  ст.37 Закону України «Про бджільництво»  агровиробники зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ письмовим повідомленням,  та надати це  повідомлення до ТГ  а ті   повинні  розмістити його  на сайті громад та посприяють  розповсюдити  черес  старост  сіл. При цьому потрібно повідомити  точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл.

Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в  старостаті, на території якого вони знаходяться, своєчасно інформувати  старост населених пунктів, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі та при перевезенні.
  Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір з охорони бджіл від можливого отруєння.
На  етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ( «небезпечних для бджіл» або «безпечний для бджіл» ).
Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.
  Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібно крапельного і 4 м/с (для крупно-крапельного обприскування.

 На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні. Знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування.

Строки ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Вони можуть збільшуватися на 1-2 дні при пониженні температури і збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні. Більшість пестицидів втрачають свою токсичність і становляться безпечними для бджіл через 1-3 доби після обробки рослин і невелика група – через 5-7 днів.

  Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися чинних нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно зі ст.38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.
  Хімічний токсикоз бджіл викликають пестициди, які застосовують при захисті сільськогосподарських культур.

 Отруєння бджіл спостерігається в весняно-літній період при масовій обробці посівів і садів. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення хімічних обробок і садів у фазу цвітіння. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинули. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації до цвітіння. Отруєння бджіл відбувається в деяких випадках і при дотриманні правил обробітку, наприклад:
- оброблювана не квітуча культура знаходиться поряд з квітучими медоносами;
- знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;
- нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів.
  Пестициди попадають в організм бджіл трьома шляхами: через шкірні покриви, разом з кормом та водою, при вдихання повітря, насиченого пестицидами.

  Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату. Тож правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для запобігання отруєння бджіл. Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім’ях: якщо на протязі 2-3 часів льоту ознаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім’ях. Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше на відстань понад 5-7 км від місць проведення авіаційних обробок, а при проведенні наземних обробок пестицидами на відстань 3-5 км.

 Тож дотримання правил та вияв взаємоповаги один до одного – є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників. «Така взаємодія забезпечить не лише відсутність судових тяжб щодо відшкодування завданої шкоди, а й буде корисним обом сторонам: пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, власнику сільськогосподарського підприємства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур, а пересічним мешканцям – якісну продукцію».

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень